Zapomněli jste heslo?;

V Orlově to bylo o víkendu cool!

V kategorii: Novinky pro rodiny

Do největšího, ryze českého pohoří se na celý víkend vydali vítězové Coolinaření se Zdravou 5. Děti z Ořechova, Studnice, Drahotuš a Mostu přivítal penzion Orlov, který hlídá úpatí civilizací dosud nedotčené přírody Brd.

Vítězové po celé tři dny dýchali čerstvý vzduch a užívali plnými doušky pohostinství selského stavení. Sobotní program začal v Bohutíně, kde jsme mohli obdivovat práci krajánka a mlynáře v nejmenším provozuschopném mlýnu na říčce Litavce, jehož historie sahá až do roku 1541. Skutečnou vůni a jemnost bílé mouky vyzkoušel každý, kdo si prošel mlýnici a potěžkal pytle s „bílým zlatem“.

 

V okolí města Příbram je možné skoro všechno. A tak cestou na oběd pozorujeme velbloudy, kozy, oslíka a koně, pasoucí se v ohradě, nedaleko věže bývalého dolu Rastislava Štefánika. Nádherné počasí nám přeje a po skvělém obědě vyráží naše automobilová kolona do domu NATURA.

Se zatajeným dechem jsme procházeli prostory českého muzea motýlů čeledi Lišajovitých, které je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě.  Ti odvážní si prošli expozici „les ve tmě“, díky velkým fotoobrazům pozorovali brdskou krásu a v přízemí domu  s překvapeným výrazem nacházeli mloky a další živé obyvatele vodní říše.

 

Štafetu využití společného času našich vítězů přebrala kašna na náměstí T. G .M. . Další český unikát v podobě žulové koule, která má v průměru 2,3 m. Radost z letního osvěžení slyšeli všichni. Výskot všech našich dětí nešel zastavit.  V náhradním oblečení se vydáváme procházkou k nejvýznamnější pozoruhodnosti města. Mariánské poutní místo – Svatá hora. Skvost, který se tyčí nad městem ve výšce cca 590 m již víc než 300 let.

 

Ano, to všechno jsme stihli a mnohem více. Po úžasné jahodovo-koláčové svačině se všichni vydají na farmářskou expedici. A můžeme si pohladit králíka, nakrmit kozy, dozvědět se spoustu zajímavého o přírodě samotné, o ovcích, koních i veverkách. Škoda, že ten den nešel nafouknout…

 

Sedáme si všichni na dřevěné lavice v letní restauraci. Děti ještě probíhají vodou v místních kaskádách a těší se na skvělou večeři, kterou připravuje usměvavý kuchař u venkovního grilu. Možná se bude někomu zdát o Padrťských rybnících, které tvoří největší vodní plochu místního regionu. A jiní třeba vyjdou všech 343 svatohorských schodů.

 

Nedělní ráno voní loučením. Ještě jednou gratulujeme vítězům a věříme, že si svou odměnu prožili a zůstanou jim krásné vzpomínky na kraj, který voní koňmi, senem, lesem a kouzlem dobrých dnů.