Zapomněli jste heslo?;
„V letošním ročníku soutěže se zaměříme na to, jak můžeme udělat radost jídlem – sobě i ostatním. Motivujeme děti, aby jídlo připravovaly i jedly s láskou a užívaly si společně strávené okamžiky. Proto bude porota kromě nápaditého receptu hodnotit i myšlenku společné svačinové párty.”

INFORMACE O SOUTĚŽI

Celostátní kuchařská soutěž Coolinaření se Zdravou 5 podporuje u dětí a mladistvých znalost zásad správné výživy a zároveň umění kreativní přípravy jednoduchých pokrmů za rozumnou cenu. Letos se zvlášť věnuje tématu „vaření s láskou a radost z jídla“, a to nejen v rámci přípravy, ale i společné konzumace pokrmu.

Soutěž je letos určena dětem ve 4 kategoriích – předškolní skupiny MŠ, žáci 1. stupně ZŠ, žáci 2. stupně ZŠ a děti z dětských domovů. Klienti dalších školských a sociálních zařízení jako jsou nízkoprahová zařízení a další subjekty pracující s dětmi a mládeží se mohou zúčastnit také a jsou zařazeni do kategorie Dětské domovy. Do soutěže může třída nominovat i více tříčlenných týmů.

Soutěžní disciplínou je příprava zdravé svačiny. Odborná porota bude hodnotit nejen složení pokrmu a lákavý vzhled, ale i myšlenku, jak týmy naloží s do soutěže připraveným pohoštěním. Hodnota pokrmu pro 4 osoby by se měla pohybovat kolem 100 korun. Soutěžící mají za úkol navrhnout, komu připravené pohoštění darují a udělají mu tak radost. Může to být osamělá paní odvedle, babičky a dědečkové v domově důchodců, paní učitelky, paní kuchařky ze školní jídelny, dlouhodobě nemocný spolužák, rodiče a podobně. Jeden tým pohostí jednotlivce, ale může se zapojit více tříčlenných týmů ze třídy, a to už bude pořádná hostina. Důležité je připravit svačinu s láskou, s radostí ji darovat a případně společně sníst. Soutěžní týmy musí svůj výběr obdarovaného zdůvodnit. Do soutěže tedy týmy přihlásí recept, fotografii z vaření i z předání svačiny a nápad, jak s připraveným jídlem naložit. Koncept motivuje děti k uvědomění si, že jídlo můžeme připravit i sníst s láskou a udělat tak sobě nebo jiným radost.

Uzávěrka přihlášek byla 7. dubna 2017.

Z přihlášek v regionálním kole vybrala porota 5 týmů z každé kategorie z celé České republiky, které postupují do celostátního finále v Praze.

  • + SEZNAM POSTUPUJÍCÍCH TÝMŮ ZDE

FINÁLE

Celostátní finále Coolinaření se Zdravou 5 se uskuteční v sobotu 3. června 2017 od 10 hodin do 14 hodin ve středisku Plechárna v Praze na Černém Mostě (http://www.plecharnacernymost.cz).

Na cestovné do Prahy budeme dětem přispívat částečnou úhradou nákladů.

První disciplínou bude příprava pokrmu studené kuchyně a to zcela v režii týmů. Co si přivezou a připraví, to porota zhodnotí. Všechny suroviny i dekorace si tým přiveze vlastní.

Druhá disciplína bude takový malinký nevinný chyták – soutěžící musí vybrat z několika do poslední minuty tajných surovin ty správné z hlediska nutriční vyváženosti a pak je srovnat do svačinového boxu tak, aby žádný strávník neodolal.

Na účastníky finále čekají hezké věcné ceny, vítězové každé soutěžní kategorie získají navíc i velkou zážitkovou odměnu – víkend na farmě Ekocentrum Orlov u Příbrami (http://www.eco-centrum.cz) od 9. do 11. června 2017.


Nadační fond Albert si vymezuje právo případné změny podmínek nebo termínů soutěže, které včas oznámí na www.zdrava5.cz a emailem škole nebo zařízení.


KONTAKT

Pro více informací kontaktujte Evu Nepokojovou,
e.nepokojova@nadacnifondalbert.cz nebo 777 210 947.