E-mail zodpovědné osoby
Heslo
Zapomněli jste heslo?;

Jindřichohradecký deník: Den Mrkve se vydařil

V kategorii: Napsali o Zdravé Pětce

Zdravá 5 se účastnila i Dne mrkve v ZŠ Nová Bystřice, o čemž informoval Jindřichohradecký deník....


V rámci Mezinárodního dne mrkve pořádala základní a mateřská škola v Nové Bystřici celoškolní projekt s názvem Den mrkve. Našeho projektu se zúčastnil moderátor kulinářských pořadů, propagátor zdravého vaření pan Daniel Kopál.
Ve školní jídelně nám předvedl praktické ukázky přípravy zdravých a jednoduchých jídel – podle věku dětí například příprava zeleninových salátů, svačinek, jednohubek. Seznámil žáky s šetrnou úpravou pokrmů.
Starší děti pak informoval o kulinářských fíglech, odsávání tuku papírovým ubrouskem, oplachování smažených pokrmů ve vařící vodě. Pro děti také připravil soutěž ve strouhání mrkve. Kdo za půl minuty nastrouhal více mrkve, vyhrál dáreček, krásně nazdobenou vařečku. Jeho manželka Šárka Kopálová, behaviorální terapeutka obezity, měla přednášku na téma správná výživa. Podle věku dětí hovořila o dělení potravin, jejich složení.
Tuto část děti sledovaly s velkým zaujetím, neboť paní Kopálová měla vše doplněné interaktivními ukázkami. Dále hovořila o prospěšnosti a škodlivosti různých druhů a skupin potravin pro naše zdraví, o nemocech způsobených poruchou přijmu potravy. Přítomné také seznámila se správných životním stylem. Zmínila se o reklamách na potraviny.
Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy. Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti správného stravování. S jeho zásadami seznamují žáky zábavnou a interaktivní formou odborně vyškolení lektoři. Cílem hodiny je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu. Koordinátorkou Zdravé 5 je paní Eva Nepokojová. Všechny lektorky měly připravené své teoretické informace i praktické ukázky do posledního detailu. Děti si zasoutěžily v připraveném vědomostním kvízu. Tři nejlepší děti z každé třídy byly odměněny diplomem a dárečkem.
Doufáme, že si žáci a žákyně zapamatují alespoň něco se zásad správné výživy, aby i v budoucnu dodržovali správný životní styl, protože nesprávná výživa je hrozbou pro naše zdraví.