E-mail zodpovědné osoby
Heslo
Zapomněli jste heslo?;

Pelhřimovsý deník: Mladé kuchařky se svačinou postoupily

V kategorii: Napsali o Zdravé Pětce

Žačky z prvního stupně Základní školy Nový Rychnov uspěly se svou svačinou v soutěži Coolinaření s Albertem

Nový Rychnov – Díky tvarohové mňamce a palmovému ostrovu postoupily mladé kuchařky ze Základní školy Nový Rychnov do semifinále dětské kuchařské soutěže Zdravé 5 s názvem Coolinaření s Albertem.
Zmíněná celostátní kuchařská soutěž podporuje u dětí a mladistvých znalost zásad správné výživy a zároveň umění kreativní přípravy jednoduchých pokrmů za rozumnou cenu.
Šikovné kuchařky z novorychnovské základní školy se tak pustily do přípravy zdravých svačinek. "Do této soutěže jsme se letos zapojily poprvé, protože jsme o ní dříve nevěděly. Zdravou a přitom jednoduchou svačinu připravovalo celkem sedm tříčlenných družstev. Do semifinále ale nakonec postoupila dvě. Holky byly z postupu nadšené, ale také hodně překvapené," řekla s radostí Ivana Vlasáková z tamní školní družiny.
Čím pětičlennou porotu složenou z odborníků na výživu a gastronomii chtěly ohromit, vymyslely školačky za pomoci Ivany Vlasákové, která soutěž na zmíněné základní škole zorganizovala, úplně samy. "Po tom, co jsem se dětí ve družině zeptala, zda se do soutěže chtějí zapojit, sedly jsme si a společně vymyslely, které svačiny připravíme. Také jsme si povídaly o tom, jaké potraviny na to budeme potřebovat, které jsou zdravé, a které naopak úplně vhodné nejsou," vysvětlila Vlasáková.
Dodala také, že děti, které do školní družiny chodí, vaření baví. "Protože vařením se děti zabývají až na druhém stupni základní školy, občas vaříme i v družině. Většinou se ale jedná o tematické akce na Velikonoce či na Vánoce," řekla.
Za žáky z prvního stupně navíc přijedou 11. října odborníci ze Zdravé 5, aby děti seznámili s pěti základními zásadami zdravého stravování. Dva dívčí týmy z novovorychnovské základní školy mohou prostřednictvím online hlasování zájemci podporovat ještě tři dny.
"Rodičům dětí, které se umístily v soutěži Coolinaření s Albertem jsme poslali lístečky s informacemi o tom, kde mohou hlasovat," prozradila Vlasáková.
Týmy s největším počtem hlasů postoupí do celostátního finále v Praze, které se uskuteční v sobotu 28.
května v tamní Škole vaření Chefparade.
Z Kraje Vysočina postoupilo do semifinále také šest týmů ze Základní a Mateřské školy Křižanov. "Odborná porota vybrala do semifinále z došlých přihlášek maximálně pět nejlepších týmů z každé věkové kategorie a kraje. Odborníci na gastronomii a výživu hodnotili nejvýše kreativitu a snahu zaujmout nápadem a celkovým ztvárněním pokrmu. Objevily se i neotřelé recepty, které určitě také osobně vyzkoušíme," informovala manažerka Zdravé 5 Eva Nepokojová.