E-mail zodpovědné osoby
Heslo
Zapomněli jste heslo?;
„I letos jsme pro vás připravili celostátní kuchařskou soutěž Finále Zdravé 5, která je vyvrcholením celoročních aktivit v oblasti správné výživy, nákupu i přípravy svačin. Jako v přechozích ročnících se snažíme motivovat děti, aby jídlo připravovaly i jedly s láskou, dělaly radost těm, kterým občerstvení připraví a užívaly si tak společně strávené okamžiky. Porota bude kromě nápaditého a správně vyváženého receptu hodnotit také myšlenku obdarování!”

ZÁKLADNÍ
INFORMACE O SOUTĚŽI

Celostátní kuchařská soutěž Finále Zdravé 5 podporuje u dětí a mladistvých znalost zásad správné výživy a zároveň umění kreativní přípravy jednoduchých pokrmů za rozumnou cenu. Je zaměřena na téma „vaření s láskou a radost z jídla“, a to nejen v rámci přípravy, ale i společné konzumace pohoštění. Letos budou Finále Zdravé 5 vévodit bylinky. Zadání tedy zní: Udělej radost jídlem, jehož součástí bude libovolná bylinka!

Soutěž je určena dětem v 5 kategoriích – předškolní skupiny MŠ, mladší žáci 1. stupně ZŠ (1. a 2. třída), starší žáci 1. stupně ZŠ (3. – 5. třída), žáci 2. stupně a děti z dětských domovů v kategorii Dětská zařízení. Klienti dalších školských a sociálních zařízení, jako jsou nízkoprahová zařízení a další subjekty pracující s dětmi a mládeží, se mohu zúčastnit také a budou zařazeni do kategorie Dětská zařízení.

Soutěžní disciplínou je příprava správné svačiny. Podmínkou je, aby svačina obsahovala libovolnou bylinku. Bylinky jsou totiž významnou součástí pestrého jídelníčku, a to nejen díky své výborné chuti a zdobící funkci pokrmů, ale i díky svým zdravotním benefitům.

Odborná porota bude hodnotit nejen složení pokrmu a lákavý vzhled, ale i myšlenku, jak týmy naloží s do soutěže připraveným pohoštěním. Hodnota pokrmu pro 4 osoby by se měla pohybovat kolem 100 korun. Soutěžící mají za úkol navrhnout, komu připravené pohoštění darují, a udělají mu tak radost. Může to být osamělá paní odvedle, babičky a dědečkové v domově důchodců, paní učitelky, paní kuchařky ze školní jídelny, dlouhodobě nemocný spolužák, rodiče a podobně. Soutěžní týmy musí svůj výběr obdarovaného zdůvodnit. Jeden tým pohostí jednotlivce, ale může se zapojit i více tříčlenných týmů ze třídy, a to už bude pořádná hostina. Důležité je připravit svačinu s láskou, s radostí ji darovat a případně společně sníst. Do soutěže tedy týmy přihlásí recept, který bude obsahovat libovolnou bylinku, fotografii z vaření i z předání svačiny a nápad, jak s připraveným jídlem naložit. Koncept motivuje děti k uvědomění si, že jídlo můžeme připravit i sníst s láskou, a udělat tak někomu radost.

Soutěžte o postup do velkého Finále Z5!

Navíc odměníme 5 nejoriginálnějších receptů s bylinkou z celého regionálního kola dárkovým balíčkem!

Uzávěrka všech příspěvků je 1. dubna 2019.

Z přihlášek v regionálním kole vybere porota 3 týmy z každé kategorie z celé České republiky, které postoupí do celostátního finále v Praze. O dalších 2 týmech z každé kategorie nově rozhodne široká veřejnost pomocí online hlasování, které bude spuštěno na začátku dubna na našich webových stránkách. Finále proběhne v sobotu 25. května od 10 hodin do 14 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze. Vítězné týmy z velkého Finále se mohou těšit na zážitkový víkend s programem.


Nadační fond Albert si vymezuje právo případné změny podmínek nebo termínů soutěže, které včas oznámí na www.zdrava5.cz a emailem škole nebo zařízení.


KONTAKT

Pro více informací kontaktujte Alenu Paldusovou,
a.paldusova@nadacnifondalbert.cz nebo 731 249 192.