E-mail zodpovědné osoby
Heslo
Zapomněli jste heslo?;
Škola

Pro školy

Do programu Zdravá 5 se může přihlásit každá základní i mateřská škola nebo organizace pracující s dětmi v České republice. Prostřednictvím žlutého tlačítka Registrace školy se registruje, na email obdrží přihlašovací údaje, kterými se přihlásí, a pohodlně předobjedná celkový počet tříd. Po schválení předobjednávky obdrží na email výzvu k objednávce konkrétních termínů.

Vzdělávací program poskytuje Nadační fond Albert zdarma. Výuka může probíhat každý pracovní den školního roku v prostorách školy. Vyučovací blok pro jednu školní třídu trvá dvě vyučovací hodiny, pro mateřskou školu 60 minut. Program vede lektor Zdravé 5, který zajistí všechny pomůcky i potraviny k výuce potřebné. Více informací naleznete v sekci Výukové programy.

Registrace školy
Programy

Výukové programy

Zdravá 5 nabízí výukové programy pro mateřské a základní školy.
Nabídka programů
Programy

Výukové materiály

Pro další procvičování zdravého stravování nabízíme školám zdarma výukové materiály. Nabídka materiálů

Školy

 
Programem Zdravá 5 prošlo ve školním roce 2017/2018 více než 70 tisíc dětí z 3667 tříd v 828 základních a mateřských školách v celé České republice. Zdravá 5 probíhala nejen v rámci běžné výuky v hodinách Výchovy ke zdraví, ale obohacovala i školní Dny zdraví nebo jiné akce podobného typu zaměřené na zdravý životní styl. Dalších 25 tisíc dětí se seznámilo se Zdravou 5 díky metodickým seminářům pro pedagogy, kterých proběhlo celkem 14.
Datum uskutečnění programu se vždy pokoušíme maximálně přizpůsobit potřebám školy, s ohledem na kapacity lektorů v daném regionu. Ve školním roce 2018/2019 nabízíme školám nový výukový program pro žáky 3.-5. tříd ZŠ Nakupování se Zdravou 5, v rámci kterého si děti pod vedením lektorky zahrají deskovou hru Obchod Zdravé 5 a osvojí si zásady správného nákupu základních potravin pro vyvážený jídelníček. Děti si v případě zájmu školy mohou nákup pod vedením lektorky Zdravé 5 vyzkoušet i přímo na prodejně Albert ve svém okolí.
Program si může předobjednat každá základní i mateřská škola nebo organizace pracující s dětmi po předchozí registraci. Po vyhodnocení předobjednávky bude škola emailem vyzvána k objednání konkrétních tříd a termínů výuky.

Registrace školy
 

Lektoři

 
Se Zdravou 5 spolupracují desítky lektorů ze všech regionů České republiky. Všichni jsou pro program odborně vyškoleni a neustále se v oblasti zdravého životního stylu vzdělávají. Mají zároveň pedagogické zkušenosti.
Zdravá 5 jim poskytuje možnost stát se součástí unikátního vzdělávacího projektu, flexibilní pracovní dobu i spolupráci na dalších projektech Nadačního fondu Albert.
Pokud máte zájem o spolupráci se Zdravou 5 jako odborný lektor, přiložte svůj životopis i motivační dopis.
Odeslat CV
 
Přehled všech lektorů Zdravé 5 s kontaktními údaji naleznete v sekci Seznam lektorů
 


Akreditované semináře

 

V rámci našeho vzdělávacího projektu Zdravá 5 již čtvrtým rokem realizujeme pro pedagogy mateřských a základních škol čtyřhodinový metodický seminář, akreditovaný Ministerstvem školství (MŠMT), s názvem „Zdravá 5 – pět didaktických námětů na podporu výchovy ke správné výživě dětí a mládeže“, ze kterého si účastníci zdarma odnášejí nově připravené metodické materiály pro interaktivní práci s dětmi ve školách.

Dosud proběhlo 15 seminářů pro základní školy a 14 seminářů pro mateřské školy. Celkem se zúčastnilo seminářů 789 pedagogů ze všech krajů ČR.

V letošním roce 2019 budou probíhat akreditované semináře pro pedagogy mateřských škol v každém kraji České republiky. Místa, termíny a další informace o seminářích naleznete níže v přiložených pozvánkách.

Cíle semináře:

  • představit nejaktuálnější poznatky z oblasti správné výživy,
  • seznámit s aktuálními informacemi z oblasti výchovy ke zdraví,
  • začlenit správnou výživu do RVP mateřských a základních škol,
  • prezentovat nové metodické materiály a didaktické postupy pro interaktivní práci se žáky,
  • naučit pedagogy v rámci interaktivních workshopů pracovat s představenými materiály,
  • předat pedagogům nové metodické materiály

Účast na semináři je zdarma a je možná pouze po zaslání vyplněné návratky. Seminář je určený pro pedagogy, kteří jím neprošli v předchozích letech. Po zaslání návratky prosím počkejte na potvrzení vaší registrace z kapacitních důvodů. Návratky zasílejte na seminare@zdrava5.cz  

Více informací naleznete v přiložených pozvánkách. 

Další termíny ve zbývajících krajích brzy doplníme...

 

Příběhy lektorů

Připravili jsme pro vás medailonky lektorů, které budeme průběžně doplňovat o další.

Nikola Pravdová, Praha

Nikola Pravdová, Praha
Práci s dětmi i zdravému životnímu stylu se věnuji už několik let. V oblasti zdravé výživy se neustále vzdělávám a sleduji nové poznatky. Prostřednictvím Zdravé 5 se snažím dětem přiblížit 5 základních zásad zdravého stravování. Hravou a zábavnou formou s dětmi probíráme, co, kdy a kolikrát jíst a pít a jak se chovat, aby naše tělo fungovalo tak jak má. Školní děti rády soutěží, diskutují a velmi oblíbená je i praktická část, kdy si děti něco dobrého a zdravého samy připraví. Děti v mateřských školách jsou pyšní na to, že nakonec pomohou nemocnému Péťovi a naučí ho správně jíst a pravidelně sportovat. Radost v jejich očích, je i mou radostí, že se věnuji práci, která má velký smysl.

Jana Deignan, Jihomoravský kraj

Jana Deignan, Jihomoravský kraj
Jmenuji se Jana a bydlím v Brně. O zdravou stravu a vaření se zajímám už od střední školy. Intenzivněji jsem se začala o zdravou výživu zajímat v době, kdy začal mít můj syn zdravotní problémy s trávením. V zahraničí jsem se dostala k práci s dětmi a u té bych chtěla zůstat. Naplňuje mě a připadá mi smysluplná. Těší mě, že mohu být dětem, nejen svým, průvodcem jejich životem. 

Iveta Ondrášková, Moravskoslezský kraj

Iveta Ondrášková, Moravskoslezský kraj
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.  A u výživy to platí dvojnásob. Jsme tady od toho, abychom dětem v mateřských a základních školách připomínali zdravé způsoby stravování, které jsou v mnohých rodinách opomíjeny. Hravou a zábavou formou dětem přiblížíme, jak díky stravě a vhodně zvolenému jídelníčku  mohou prožít svůj život kvalitněji. Všichni víme, že zdraví máme jen jedno, je to náš nejcennější poklad, ale hýčkáme si ho opravdu dostatečně?  Zkuste se zeptat svých kouzelných dětí.  Po absolvování kurzu Zdravé 5 vám jistě rády odpoví. :-) A hlavně, věřte jim. Děti jsou naše budoucnost.

Jana Škramlíková, Ústecký kraj

Jana Škramlíková, Ústecký kraj
Téma správné, zdraví prospěšné výživy a celková péče o zdraví vystihuje můj život. Navíc mám to štěstí, že od roku 2010 můžu mé vědomosti předávat lidem ve své poradně, na kurzech, přednáškách a svém blogu Zdravá strava jako životní styl, kde se o mě můžete dozvědět ještě více. Zabývám se stravováním dětí, dospělých i nemocných. Společně pracujeme na trvalé změně životního stylu k lepšímu. Co se týče stravování dětí, na které je program Zdravé pětky cílený, je velmi důležité najíst správnou cestu už v tomto věku. Proto jsem ráda, že můžu být součástí tohoto záměru a šířit tak lepší stravovací zvyklosti u těch nejmenších. Doufám, že v budoucnu bude obor výživa člověka zařazen jako jeden z hlavní a samostatných vyučujících předmětů, jelikož má zásadní vliv na zdraví nás všech.

 Pavlína Krysličková, Středočeský kraj

Pavlína Krysličková, Středočeský kraj
Jmenuji se Pavlína a jsem maminkou dvou krásných dětí. Před rokem jsme se přestěhovali z rušného velkoměsta do malé vesnice. Díky naší poctivé práci na zahradě u domu sklízíme v létě obrovské množství zeleniny a ovoce. Přirozeně začínám řešit zdravou stravu svých dětí.  Když člověk vidí a na chuti i vůni pozná rozdíl mezi doma vypěstovaným a v obchodu koupeným rajčetem, musí se zamyslet i nad ostatní zeleninou a další stravou rodiny. Učím naše děti, že sladké není vždy jen bonbón a přicházíme společně na chuť skvělým svačinkám nejen do školky, ale i na rodinné výlety. Proto mě těší, když mohu své životní zkušenosti rozdávat mezi ostatní děti v mateřských i základních školách.

Ilona Výtisková, Praha

Ilona Výtisková, Praha
Když jsem se po ukončení studia na gymnáziu rozhodla pro studium učitelství, obor tělesná výchova – biologie na  Pdf UP Olomouc, věděla jsem, že je to cesta harmonie duše a těla. Na této cestě jsem získala hodně zkušeností, které jsem zúročila po revoluci ve svém studiu Wellnessik v Brně, kde jsem ženy a děti učila aerobik a pořádala semináře na téma  wellness. Po přestěhování do Prahy jsem se ve svém studiu zdravého životního stylu  Energiv zaměřila více na výživu/ 80% a pohyb/20%. Jsem wellness  konzultantkou a osobní trenérkou, nabízím individuální konzultace ohledně výživy a cvičení s velmi znatelnými pozitivními zdravotními dopady na zdraví ( pilates, jogu pro dospělé i děti, břišní tance, nordic walking, cvičení pánevního dna metodu 3x3). Neustále se vzdělávám a každoročně absolvuji semináře na téma zdravý životní styl. Když jsem objevila nabídku lektorování programů Zdravé 5, zajásala jsem. Jako pedagog s dlouholetou praxí na sportovní škole a na střední zdravotnické škole jsem se těšila opět do školy  mezi děti s možností předávat  zábavnou formou poznatky  z oblasti zdravého životního stylu, naučit  děti jak se stravovat a  pohybovat, aby  byly plné  energie a  zdraví. Jako učitelka kvituji projetk Nadačního fondu Albert Zdravá 5, který pomáhá změnit nesprávné stravovací návyky dětí s programy, kde nejen správné stravování, ale i pohyb jsou doporučovány. Pro mne je odměnou, když mě dítě z mateřské školky zatahá za zástěru a poprosí ještě o kousek jablíčka či mrkvičky, když Honzík, který nikdy nechtěl vzít do pusinky zeleninu, sní celý obrázek, který vytvořil z ovoce a zeleniny, a když mi školní děti ukazují svačinky se zeleninkou a ovocem… Zdravá 5 umožňuje předcházet vytváření špatných stravovacích a pohybových návyků dítěte, děkuji jí za to.

Monika Urbanová, Středočeský kraj

Monika Urbanová, Středočeský kraj
Děti jsou úžasná stvoření. Obohacují a inspirují.  A mnohdy nás navedou na jinou, lepší cestu. O zdravou výživu jsem se začala více zajímat, když jsem čekala naše první děťátko. A uvědomila jsem si, že zdravě jíst není důležité jen pro nastávající a kojící maminky a malé děti, ale pro všechny v každém věku. A je dobré, když správnou cestu ukážeme právě dětem, protože stravovací návyky si odnesou do dospělosti. A jednou ony budou tyto návyky předávat dál, třeba vlastní dětem. Vystudovala jsem ekonomii, pracovala jsem pro výrobní a distribuční firmu, později v cestovním ruchu. Příchodem dětí jsem cítila, že nastal čas jít jiným směrem. Máme sedmiletou dcerku a tříletého chlapečka. Inzerát Nadačního fondu na tuto práci byl jako dobré znamení. V průběhu rodičovské dovolené jsem začala pracovat jako lektorka programu Zdravá Pětka.  A najednou mi to došlo. Práce s dětmi mě naplňuje a obohacuje jako žádná jiná předtím. Dělám jí s radostí a s láskou. Každé dopoledne strávené s dětmi na téma zdravé výživy má smysl a velký význam. Jsem ráda, že tento skvělý a důležitý program existuje, a já jsem jeho součástí.

Radka Hazuchová, Ústecký kraj

Radka Hazuchová, Ústecký kraj
Terapie jídlem je nejdokonalejší lék, který má jen jediný vedlejší účinek. Zdraví. To si nemůžeme koupit, ale jen zasloužit, svým osobním přístupem ke svému životu.Děti jsou naše budoucnost a co do nich vložíme dnes, to se nám zítra vrátí. Jako učitelka, kuchařka a výživový poradce v jedné osobě, vím o čem mluvím a těší mě, že z pozice lektorky programu Zdravá 5 působím na ty nejmenší. Koníček se mi stal profesí a má práce má smysl. Ať vám chutná život!

Jitka Wachmann, Plzeňský kraj

Jitka Wachmann, Plzeňský kraj
K přemýšlení o tom co vlastně jíme, mě před více než 15 lety přivedl jeden článek v časopisu, pojednávající o chemických přísadách v potravinách. O výživu jsem se začala intenzivně zajímat. Změnila jsem svoje stravovací stereotypy a začala jsem se orientovat směrem ke zdravému stravování. Zdravému vaření jakožto i práci s dětmi se věnuji dlouhodobě a velmi mě baví a naplňuje. Těší mne, že díky Zdravé 5 mám možnost své znalosti a zkušenosti předávat dál. Moje zdravotnické a pedagogické vzdělání to vše dobře doplňuje. Jsem moc vděčná, že jsem součástí tak smysluplného projektu, jakým Zdravá 5 je.

Ingrid Reková, Pardubický kraj

Ingrid Reková, Pardubický kraj
Po studiích jsem pracovala několik let v nemocnicích a ambulancích naší krásné země. Již tehdy jsem velice brzy pochopila, že chci-li skutečně pomáhat lidem v jejich zdravotních problémech, musím rozšířit svůj pohled na nemoci a léčbu, na lidi-pacienty jako takové a vůbec na celý život, na všechny jeho stránky. Proto od roku 2001 provozuji v Pardubicích „zelenou lékárnu“ a úzce spolupracuji s řadou terapeutů a poradců pro osobní rozvoj a zdravý životní styl.  Vycházím z vlastních dlouholetých zkušeností   ve zdravotnictví, byznysu i školství,  vědeckých poznatků o  zdravém stravování a konzultací s praktikujícími lékaři. Mám zkušenosti jako manažerka, konzultantka i lektorka. Dlouhodobě se aktivně věnuji problematice zdravého stravování. Mou prioritou je, podporovat aktivity, které nás vedou k radostnému a zdravému žití, včetně preventivních opatření. Spolupráce s nadačním fondem Albert, v projektu Zdravá 5 mi umožňuje podílet se na výchově nové generace k zdravému životnímu stylu.

Michaela Koníčková, Zlínský kraj

Michaela Koníčková, Zlínský kraj
Odmalička jsem chtěla být "paní učitelkou". Nebo kuchařkou :-)... Takové obyčejné dětské sny. Řízením osudu jsem ale vystudovala technologickou fakultu a během deseti let profesně vyrostla až do podoby provozního manažera nadnárodní firmy. Ani už nechci vzpomínat, jak tenkrát vypadal můj životní styl. A pak se mi narodil syn a všechno se změnilo. Zpomalila jsem své dosavadní zběsilé tempo a konečně jsem si vzpomněla na obě své dětské vášně - vaření a učení. Na vaření jsem měla během mateřské dovolené doslova luxusní prostor a nakonec jsem našla i čas na studium pedagogické fakulty. Všechno do sebe zapadlo a můj život se od té doby ubírá jiným směrem. A Zdravá 5 ? Organizačně skvěle zvládnutý projekt, společensky obrovsky důležité téma. Hnacím motorem je pro mě přesvědčení, že dělám smysluplnou práci. Navíc se mi díky tomuto projektu podařilo skloubit rodinu, práci i obě své vášně do jednoho uzlíku... co dodat ? Snad jen přání, aby takovýchto projektů přibývalo a Zdravé 5 aby se dařilo stejně jako doposud. Mějte se zdravě !

Barbora Charvátová, Středočeský kraj

Barbora Charvátová, Středočeský kraj
Jmenuji se Barbora a kromě toho, že jsem pyšnou maminkou tříleté Karolínky, jsem především vášnivou kuchařkou. Specializuji se na zdravé vaření pro děti, o kterém také píšu blog a vedu přednášky. Doposud jsem se setkávala spíše s maminkami, takže práce se Zdravou 5 pro mě znamená krásnou příležitost k tomu, kterak svou vášeň sdílet nejen s nimi, ale i s dětmi samotnými. Jejich radost, touha po poznání a bezprostřednost jsou pro mě velkou odměnou za tuto práci.

Jolana Keprtová, Olomoucký kraj

Jolana Keprtová, Olomoucký kraj
„Podpora zdraví a prevence nemocí“ - klíčová témata mé pracovní náplně, která dnes a denně v rámci lektorování, pořádání kurzů, poradenské a konzultační činnosti či zdravotně-výchovných programů uvádím do praxe již 10 let. Setkávám se dětmi v mateřské školce, které odmítají jíst čočku; s maminkami, které nevědí jak uchopit výživu svoji ani svých dětí; s dětmi na prvním stupni, co v domnění, že se stanou hodnotnějšími pijí energetické nápoje; žáky na druhém stupni, kteří odmítají jakoukoliv dobře míněnou radu dospělých, co se stravování týká; obézními lidmi, kteří ztratili sami sebe; seniory, kteří mají pocit, že správně jíst si nemohou dovolit… Chceme-li zvrátit nepříznivý trend ve zhoršování zdravotního stavu populace, je nutné dlouhodobé působení z mnoha stran. Programy Zdravé 5 s sebou nesou velký potenciál v oblasti prevence nadváhy a obezity, poruch příjmu potravy i celkového ozdravění životního stylu. Je mi ctí, že můžu být v týmu…

Andrea Ulrychová, Středočeský kraj

Andrea Ulrychová, Středočeský kraj
Zdravý životní styl a práce s dětmi jsou dvě hodnoty, které podle mne mají v životě smysl. Práce pro ZDRAVOU 5 tyto dvě hodnoty spojuje v jedno. A tak když jsem náhodou objevila tento projekt při listování časopisem Albert, neváhala jsem a přihlásila se na inzerát "hledáme nové lektory". Už je to pár let zpátky a já stále jezdím po školách a školkách a každý den při komunikaci s dětmi vidím, že tato práce opravdu smysl má. A díky tomu slavím úspěchy i doma u své zdravé 5, neboť povídáním o mé výuce motivuji i svých 5 dětí k tomu považovat stravu za dobrý nástroj svého zdraví...

Radka Drobná, Královéhradecký kraj

Radka Drobná, Královéhradecký kraj
Kolem jídla a stolování se má profese točí téměř třicet let, a to mě také přivedlo k mé práci ve školství, kde jsem vyučovala tuto oblast. A protože to byla práce vyčerpávající, na přemýšlení o vlastním stravování nezbýval čas. Dostavila se únava, přibývání na váze, po fyzické stránce jsem se necítila nejlépe. Z toho důvodu jsem začala sama na sobě aplikovat základy správné výživy, dostudovala jsem chybějící informace, a nyní se naplno mohu věnovat předáváním těchto informací a zkušeností ostatním. U menších dětí se mi dostává úžasné zpětné vazby, když mě vítají mezi dveřmi s pokřikem "paní Výživa", a ukazují mi pozměněné svačinky s kousky ovoce. Starší děti občas polemizují o chutnosti svých oblíbených nápojů a cukrovinek, ale i tam vidím určité pokroky. Program "Zdravá 5" má význam, je však nutné si uvědomit, že základ pochází od rodičů, a tam jsou ve většině případů velké rezervy ohledně správného stravování.

Lucie Zaorálková, Zlínský kraj

Lucie Zaorálková, Zlínský kraj
Práce s dětmi byla mým snem. První zkušenost jsem získala jako au-pair v Londýně. Během mateřské dovolené jsem se rozhodla si svůj sen naplnit, absolvovala jsem rekvalifikační kurz a stala se instruktorkou cvičení, plavání a baby masáží. Tato práce je pro mě radostí a přináší mi stále nové zážitky a zkušenosti.Těší mě, že můžu zúročit své zkušenosti s dětmi a spojit ji se zájmem o zdravý životní styl, jelikož děti mě neustále inspirují a cítím se s nimi dobře díky jejich upřímnosti a spontánnosti. Zdravá 5 je program, kde se děti setkávají se zásadami zdravého životního stylu ve formě her a zábavy. Jsem ráda, že mohu být součástí týmu tohoto úžasného vzdělávacího projektu.

Markéta Špundová, Olomoucký kraj

Markéta Špundová, Olomoucký kraj
Se Zdravou 5 jsem se rozhodla spolupracovat hned z několika důvodů. Hned ze začátku zmíním špatné stravovací návyky dnešní populace. Dle mého názoru přispívá ke špatnému stravování dnešní doba, která ve své podstatě nutí zejména rodiče, měnit zdravou svačinu za kapesné. Jak jsem se od mnoha dětí dozvěděla, ráno vstávají do školy tak, že si nestíhají připravit svačinu a bohužel ani snídani. Proto dostanou nějaký ten peníz, což jim dává volnou ruku ve výběru jejich jídelníčku. Tady ale nastává otázka: „Co udělá dítě ve 2. mnohdy i 1. třídě ZŠ?“ V lepším případě koupí nějaký ten koláč ve školním bufetu a oblíbený (z 90%) přeslazený nápoj. Tato skutečnost je pro mne důkazem potřebnosti programu pro školy, jako právě Zdravá 5 je. Zdravá 5 se nesnaží děti naučit nejíst žádné sladké a nejlépe nakupovat pouze ve zdravé výživě. Právě naopak. Snaží se dětem formou zábavných her vysvětlit, v čem spočívá kouzlo slov "správné stravování". A právě proto jsem se se Zdravou 5 rozhodla spolupracovat. Jako studentka Pedagogické fakulty mám možnost rozšířit si díky tomuto programu své obzory. Např. co dnes děti zaujme, jak s nimi efektivně pracovat, kdy jim dát pauzu, či změnit téma atd. Jelikož studuji 4 dny v týdnu pokládám za nejlepší možnost ten 5. věnovat právě Zdravé 5.