Soutěž Finále Zdravé 5 zná své vítěze

Do pražských Holešovic se v pátek, 27. května 2022, sjeli z celého Česka šikovní kuchtíci a kuchařinky. Celkem 18 nejlepších týmů, rozdělených do šesti kategorií, zde předvedlo své kulinářské umění. Vyvrcholil tím desátý ročník dětské soutěže Finále Zdravé 5, do které se letos zapojilo téměř 270 týmů.

Šikulové ze školek, přes mladší i starší školáky, až po dětské domovy, se utkali v přípravě obrázku ze zeleniny, kvízu a zdobení muffinů. Dětská fantazie si tak podávala ruku s chytrostí, šikovností, smíchem a radostí ze společného díla.

 „Letošní vaření se neslo ve slavnostním duchu, jde totiž už o desátý ročník této oblíbené soutěže. Za tu dobu se proměnilo nejenom Finále Zdravé 5, ale rok od roku sledujeme, jak jsou děti zručnější, šikovnější a umí si poradit i s komplikovanějšími postupy. Je vidět, že se přípravě pokrmů více věnují ať už doma nebo v rámci kroužků či školy,“ popisuje Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5.

V porotě usedla ambasadorka soutěže, zpěvačka, herečka a aktivní maminka Michaela Tomešová, ředitelka odboru bezpečnosti potravin z Ministerstva zemědělství Jitka Götzová, předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal, profesionální kuchař Vladimír Palička, zakladatelka soutěže Eva Nepokojová a Barbora Vanko z oddělení komunikace obchodů Albert. 

Ani letos nebylo rozhodování vůbec jednoduché. Všechny děti předvedly skvělé výkony. Porota hodnotila u všech týmů především kreativitu a vzájemnou spolupráci, zda děti splnily očekávané zadání a jak si poradily s jednotlivými kuchařskými postupy i vědomostním kvízem z oblasti zdravé stravy.

 “Měli jsme tu čest zúčastnit se a bylo to super. Velká poklona Zdravé 5” Jana Hrdličková

“Naprosto souhlasím, též jsme tam měli tu čest být a slova k vyjádření emocí z toho dne snad neexistují. Děkujeme” Iva Paděrová

 

Finálový den a vaření dětem zpestřila Míša Tomešová několika svými písněmi. Profesionální kuchař Vladimír Palička je zase zaujal svým krátkým workshopem. Děti si na konci vaření vychutnaly nejen své kuchařské výtvory, ale také narozeninový dort. Nejlepší týmy ze všech kategorií si za skvělé výkony zasloužily krásnou odměnu v podobě společného víkendu plného vaření a zážitků.

 

Projekt Zdravá 5 Nadačního fondu Albert dlouhodobě vzdělává děti z mateřských a základních škol v oblasti zdravé výživy a motivuje je k zařazení postupů správného a

vyváženého stravování do každodenního života.

 

Vítězné týmy:

Kategorie mateřské školy: tým Slepičí rodinka z Mateřské školy Beruška, Liberec

Kategorie 1. stupeň ZŠ (1.-2. třída): tým Machovský puntík ze Základní a mateřské školy Machov

Kategorie 1. stupeň ZŠ (3.-5. třída): tým ZŠ a MŠ Studnice ze Základní a mateřské školy Studnice

Kategorie 2. stupeň ZŠ: tým Oskaváci ze Základní a mateřské školy Oskava

Kategorie dětská zařízení: tým Mlsouni z Dětského domova Přerov

Kategorie rodiče s dětmi: tým Sluníčka pod vedením Jany Sedlákové


Soutěž Finále Zdravé 5 zná své vítěze