Zahájili jsme kurzy udržitelného vaření pro děti z dětských domovů

První kurz jsme zrealizovali v sobotu 7. ledna, kdy za námi přijeli děti z dětského domova Nové Strašecí společně s paní vychovatelkou Monikou. Děti přijely se skvělou náladou, natěšené na vaření a na to, co všechno je čeká. Kurz jsme zahájili představením, proč kantýna vznikla, jak se s potravinami u nás v Albertu zachází a co vše děláme proti plýtvání. Následně jsme s dětmi zahájily diskusi na téma neplýtvání (jak k tomu přistupují, zda je to důležité a proč apod.). Navázali jsme konkrétními a praktickými tipy i reálnými ukázkami potravin. Dále jsme se zaměřili na správné skladování potravin, minimální trvanlivost, jak naložit s potravinovými přebytky a také na to, jak uvařit ze základních potravin dobré a kvalitní jídlo. Bylo opravdu moc fajn, že se děti aktivně zapojovaly, doplňovaly nás a samy měly spoustu nápadů.

Po teoretickém bloku přišel čas na samotné vaření. Jako předkrm jsme zvolili mrkvovou pomazánku, kde jsme využili mrkev včetně natě. Od prodejny jsme obdrželi mnoho zeleniny, která byla zvadlá, lehce naťuklá nebo mechanicky poškozená. Rozhodli jsme se tedy pro zeleninové chipsy pečené v troubě s bylinkami a kořením. Dále jsme si připravili domácí hamburger z mletého masa a jako dezert banánový chlebíček. K pití jsme si udělali také fresh z ovoce.

Velkým překvapením byly právě zeleninové chipsy, obzvláště chips z kadeřávku chutnal opravdu výborně. Děti v úvodní části kurzu sdělovaly, že zelenině moc nefandí, ale po ochutnání chipsů i mrkvové pomazánky rychle změnily názor.

Máme zkušenost, že právě děti z dětských domovů jsou v kuchyni docela zdatní, protože si v domově často společně jídlo připravují. A to na našem kurzu také potvrdily. Vaření jim šlo opravdu skvěle. Na druhé straně nemají mnoho znalostí o potravinách, jejich přípravě, využití a musí se vždy vejít do poměrně útlého rozpočtu. Právě na tyto oblasti se v rámci kurzu zaměřujeme. V tomto roce bychom kurz chtěli nabídnout zhruba dvaceti dětským domovům z okolí Prahy. Rádi bychom kurz rozvíjeli a případně navázali i s další aktivitou. Myslím si, že využití může mít kantýna opravdu široké.

Monika (paní vychovatelka z DD Nové Strašecí):

„Celá akce pro nás byla velmi přínosná. I my v domově třídíme odpad, snažíme se jídlem neplýtvat a při nakupování vždy přemýšlet tak, abychom vše spotřebovali. Proto bylo skvělé si vše připomenout, a ještě více téma neplýtvání rozvést. Protože v domově hodně vaříme, zaujalo nás, jak moc se toho dá v kuchyni z přebytků vymyslet. Také nás zaujal koncept prodejny v Butovicích, děti zkoumaly páru nad ovocem i bezobalové prostory“.

 


Zahájili jsme kurzy udržitelného vaření pro děti z dětských domovů