Kurzy vaření jako odměna pro vítěze Finále Zdravé 5

Soutěž Finále Zdravé 5, na kterou se vždy celý rok těšíme, a kterou zakončujeme školní rok již několikátou sezónu, byla letos vlivem pandemie trošku jiná, ovšem neméně krásná. Situací jsme si totiž náladu pokazit nenechali a soutěž jsme během období karantény operativně rozšířili tak, aby si o krásné věcné ceny mohly zahrát nejen školská a volnočasová zařízení, ale i děti s rodiči, které zůstaly doma. Sešla se nám díky tomu celá řada nápaditých receptů, až nám oči přecházely, a opět jsme měli velmi těžké rozhodování.

Hlavní odměnou pro kuchařské týmy byl kurz vaření, pro který jsme si vybrali krásné prostředí kuchařské školy Ola Kala. Přeloženo z řečtiny, znamená Ola Kala „vše dobré“, a je to skutečně velmi symbolické označení krásných dvou dnů, které jsme na kurzu prožili. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku kuchařského umění našich dětí i kuchařských profíků.

Kurzy proběhly 22. a 23. června 2020, kdy v pondělí vařily mladší děti, a v úterý pak ty starší. Oba kurzy vedla paní Zuzana Kováč, která se specializuje na zdravé a moderní vaření s dětmi a této skutečnosti kurz skutečně odpovídal. Děti si připravily svěží a moderní recepty, které jim ukázaly nové chutě a zároveň i skutečnost, že i doma se dá jednoduše a snadno uvařit chutné jídlo, které strčí do kapsy každý fastfood.

Co jsme se tedy naučili uvařit?

Mladší děti:

  • Passion fruit limonáda,

  • špaldové tyčinky s mrkvovou pomazánkou,

  • masové kuličky z krůtího masa a cizrny, dip z řeckého jogurtu s bylinkami a batátové pyré.

  • A jako dezert 2 druhy nanuků (mangový a jahodový).

Starší děti:

  • Passion fruit limonáda,

  • zeleninový salát s melounem a se sýrem feta,

  • burger s hovězím masem, chedarem, čerstvou zeleninou a domácí houskou,

  • batátové hranolky,

  • tvarohovo-čokoládový dezert.

Myslíme, že sestavení celého menu mluví za vše a ani vás nemusíme příliš přesvědčovat, že z domácího hamburgeru a nanuků byly děti vysloveně nadšené. Při vaření byly navíc velmi šikovné a naše kolegyně byly opravdu překvapené, jak se umí postavit k práci, spolupracovat a jídlo si vychutnat. Věříme, že se nám děti podařilo motivovat k tomu, aby se nebály složitějších receptů a ukázat jim, že si mohou prakticky vše uvařit/připravit doma a ještě k tomu zdravěji a chutněji.

Už teď se nemůžeme dočkat příštího roku, až to se soutěží Finále Zdravé 5 rozjedeme znovu, poznáme další kamarády a naučíme se vařit další dobroty. :-)


Kurzy vaření jako odměna pro vítěze Finále Zdravé 5